sobota, 24 lutego, 2024

 

Okap to specjalistyczne urządzenie, które zapewnia swobodny przepływ powietrza w kuchni. Jego zadaniem jest pochłonięcie pary wodnej pochodzącej z gotowanych/smażonych w kuchni dań. Niestety potrafi ona osiadać na powierzchni mebli przynosząc im mało przyjemny zapach. W przypadku mieszkań czy mniejszych domów zapachy bardzo szybko roznoszą się po całym domu. Niestety takie cząsteczki tłuszczu osiadając sprawiając, że z czasem wszystko nie pachnie zachęcająco. Filtry do okapów mogą pomóc!

Filtry do okapów – budowa, a funkcjonowanie

 

Filtry do okapów są najczęściej zbudowane z węgla aktywnego. Nie ma tutaj przypadku! Bowiem węgiel aktywny jest tak zwanym absorbentem, który bardzo sprawnie pochłania zanieczyszczenia – w tym zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Wystarczy, że zostanie ono odpowiednio zaciągnięte przez okap, a filtr zrobi całą resztę. Zbudowany jest z okrągłych mikrokuleczek węgla aktywnego, które posiadają bardzo dobre właściwości chłonne ze względu na ich zwiększoną powierzchnie chłonną. Małe, drobne kuleczki posiadają najlepsze możliwości chłonne z wszystkich możliwych powierzchni!

 

Dzięki takiej budowie wchłaniane powietrze przechodzi przez cząsteczki węgla i następują filtracja. Kolejno powietrze trafia albo do komina, albo znów do kuchni. W przypadku powrotu powietrza do kuchni mówi się, że jest to okap z obiegiem zamkniętym. W takiej sytuacji dobre filtry do okapów to podstawa. Rozróżnia się filtry węglowe, które można ciąć (materiałowe) bądź takie zbudowane z podstawy plastikowej, która najczęściej jest bardzo dobrze dopasowana do danego modelu okapu.

 

Filtry do okapów – eksploatacja

 

Nawet najlepszy, najwyższej jakości, najdroższy filtr do okapów musi zostać kiedyś wymieniony. Jest to związane z strukturą węgla aktywnego, który posiada ograniczone właściwości chłonne. To znaczy, że w końcu po prostu się wyczerpią, a zanieczyszczenia nie będą pochłaniane. Dlatego maksymalnie do 6 miesięcy od zamontowania filtra powinien on zostać wymieniony na nowy.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

lanails.pl -sf.org cznauroda.pl