czwartek, 20 czerwca, 2024

Jednym z ostatnich etapów budowy własnego domu jest montaż stolarki budowlanej, czyli drzwi i okien. Wyglądem powinny współgrać z elewacją, ale to nie jedyny element, na który trzeba zwrócić uwagę.

Funkcjonalność drzwi

Drzwi wejściowe spełniają kilka ważnych funkcji, więc przed ich wyborem należy wziąć je pod uwagę:

• ochrona przed warunkami atmosferycznymi – powinny posiadać odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, im niższy tym drzwi lepiej chronią przed chłodem,
• bezpieczeństwo – powinny być solidne, najlepiej antywłamaniowe RC2-RC4,
• praktyczne – drzwi zewnętrzne powinny być na tyle szerokie, by można było wnosić przez nie meble.

Drewniane czy aluminiowe

Poza kwestiami funkcjonalności ważnym elementem jest materiał, z którego wykonane są drzwi. Do wyboru mamy drzwi drewniane, drzwi aluminiowe.

Drzwi drewniane wykonywane są z litego drewna, płyty wiórowe na drzwi zewnętrzne się nie nadają. Drzwi antywłamaniowe dodatkowo wzmocnione są blachą. Drzwi mogą posiadać przeszklenia (szkło hartowane). Posiadają dobre właściwości izolacyjne. Mimo impregnacji wymagają dodatkowych zabiegów chroniących przed wilgocią. Coraz częściej drzwi drewniane posiadają profile aluminiowe, które zabezpieczają je przed odkształceniami pod wpływem wilgoci.

Drzwi wejściowe aluminiowe to nowoczesne rozwiązanie doskonale pasujące do minimalistycznego desingu elewacji. Solidne, odporne na warunki atmosferyczne, lekkie. W celu osiągnięcia odpowiednich parametrów izolacyjnych producenci montują trzykomorowe profile oraz uszczelki silikonowe. Drzwi wejściowe aluminiowe nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwujących, są łatwe w utrzymaniu czystości. Ich cena jest niższa niż drzwi drewnianych dobrej jakości.

Najtańsze na rynku są drzwi wejściowe z PCV i stalowe, ale komfort ich użytkowania jest bardzo niski, niższe są też ich parametry termiczne i akustyczne.

Na rynku jest ogromny wybór drzwi zewnętrznych, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem tych, które spełniają wszystkie oczekiwania. Pamiętać jednak należy, że drzwi zewnętrzne to zakup na co najmniej na kilka lat, więc powinien być dobrze przemyślany.warto sprawdzić posiadane atesty i certyfikaty. Będziemy mieli pewność, że rzeczywiście spełniają wszystkie deklarowane parametry.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

Tags: ,

Related Article

No Related Article

Industrialny bukowy stolik nocny z półką https://beesafe.pl/porady/historia-pojazdu-po-numerze-rejestracyjnym/ zobacz wiecje