poniedziałek, 9 września, 2024

W naszym społeczeństwie jest coraz więcej osób cierpiących na alergię. Wynika to z wielu czynników i generuje potrzebę czujnego wybierania pościeli, tekstyliów oraz dbania o czystość i higienę. Jednym z kluczowych wyborów jest zakup odpowiedniej kołdry, ponieważ w łóżku spędzamy co najmniej 8 godzin na dobę.

Kołdra do sypialni

Niektóre pary wolą mieć oddzielne kołdry, a inne lubią jedną dużą, na przykład dwu metrową. Na rynku mamy dostępny cały wachlarz rozmiarów, jeśli chodzi o kołdry, poduszki i poszewki. Ważny jest nie tylko wybór dobrej jakościowo poszwy, którą bardzo często pierzemy, ale również samej kołdry. Wiele bowiem zależy od tego, czym jest wypełniona.

Rodzaje wypełnień możemy podzielić na syntetyczne i naturalne.

Kołdry antyalergiczne i ich wypełnienia:

Wypełnienia naturalne:

– Jedwabne i wełniane – te pierwsze kołdry to luksus, są wyjątkowo przyjemne dla skóry, zapewniają komfort i prawidłową cyrkulację powietrza.

– Pierze lub puch – przy odpowiedniej obróbce zyskują właściwości antystatyczne, nie przyciągają roztoczy, zapewniają ciepło. Puch jest bardzo miękki i najczęściej do wypełnień stosowany jest gęsi. Pierze jest cięższe i ma mniejsze właściwości termoizolacyjne

– Włókno bambusowe – Zapewnia to, czego potrzebujemy, czyli zimą ciepło, a latem wentylację, bambus jest lżejszy i bardziej wytrzymały niż jego konkurentka wełna.

Wypełnienia syntetyczne

– Włókno silikonowe lub poliestrowe jest lekkie i odporne na odkształcenia, sporo tańsze od naturalnych wypełnień. Warto sprawdzać, czy ma odpowiednie atesty i czy można taką kołdrę prać w pralce.

Rodzaj pokrycia

Równie ważny jest wybór pokrycia, na rynku dostępnych jest wiele możliwości, jednym z najlepszych i najbardziej higienicznych rozwiązań, jest szukanie pokrycia bawełnianego, jeśli pokrycie wykonane jest z bawełny o wysokiej gramaturze dobrze ochroni to wnętrze kołdry przed kurzem i roztoczami. Kołdra antyalergiczna puchowa pozwolą zachować dobre samopoczucie i zdrowie, dla każdego inny rodzaj będzie wyborem doskonałym i może się to okazać kwestia dość indywidualna.

Liczbowa skala ciepła

Warto zwrócić na nią uwagę najcieplejsze kołdry mają oznaczenie 6. Te które nie mają tak dobrych właściwości termoochronnych dostają niższą ocenę. Skala jak w szkole, od 6 aż do 1.

Jednak bardziej popularnym oznaczeniem w Polsce, jest określanie kołdry zimową, letnią lub całoroczną.

Jak widać, wybór nie jest łatwy, ale zapoznanie się z garścią informacji, pozwoli kupić to, z czego będziemy zadowoleni przez dłuższy czas i co zapewni funkcjonalność

Tags: ,

Related Article

No Related Article