Kontakt skóry z biżuterią wykonaną z nieszlachetnych metali u znacznej części osób skutkuje pojawieniem się zaczerwienienia, pokrzywki, egzemy, wystąpieniem uczucia pieczenia lub świądu. O czym świadczą niepokojące zmiany dermatologiczne?
Nikiel – sprawca całego zamieszania
Jeśli któraś z wyżej wymienionych dolegliwości dotyka także Ciebie, to możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że jesteś w licznej grupie osób uczulonych na nikiel. Nikiel jest metalem o srebrzystej barwie i wysokiej odporności na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i korozję. Ze względu na swoje właściwości, większość przedmiotów ze stali nierdzewnej pokryta jest powłoką niklową. Aby mieć pewność, że popularny alergen uczula także Ciebie, konieczne jest wykonanie specjalistycznych testów. Bagatelizowanie sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm i brak działania mogą mieć opłakane skutki, takie jak rozwój ostrego zapalenia skóry lub nawet wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.
Jak walczyć z uczuleniem?
Aby pozbyć się nieestetycznych i dokuczliwych symptomów alergii, konieczne jest pożegnanie się ze wszystkimi tanimi świecidełkami. Warto również przyjrzeć się bliżej swojej garderobie – guziki, zamki błyskawiczne i metalowe elementy również mogą działać na skórę drażniąco. Drobne krostki znikną z okolicy pępka, kiedy pokryjesz guziki spodni cienką warstwą przezroczystego lakieru. Ponadto, prace kuchenne należy wykonywać w rękawiczkach, a wszystkie garnki i sztućce wymienić na modele oznaczone symbolem 18/0. Kolejnym etapem walki o zdrową skórę jest miejscowe stosowanie maści barierowych. Na stronie alergiananikiel.pl znajdziesz nowoczesne kosmeceutyki tworzące na skórze ochronny film, który jest dla szkodliwych jonów barierą nie do przejścia.