sobota, 27 kwietnia, 2024

Znamiona, pieprzyki czy inne zmiany skórne mogą szpecić, przeszkadzać lub powodować niepokój związany ze stanem zdrowia. Każdy powód jest dobry, aby przyjrzeć się wykwitom skórnym i rozważyć ich usunięcie. W tym celu należy udać się do dermatologa, który zbada znamiona przy pomocy specjalnego urządzenia i oceni, czy wymagają one interwencji. Wyjaśniamy, dlaczego warto rozważyć usunięcie zmian skórnych.

Profilaktyka zdrowotna

Usuwanie zmian skórnych rekomendowane jest przez chirurgów i dermatologów przede wszystkim dla zdrowia. Należy obserwować swoje ciało i reagować na każdą niepokojącą zmianę, zwłaszcza gdy mamy tendencje do powstawania pieprzyków. Cechy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to:

  • powiększenie się znamienia,
  • zmiana koloru,
  • asymetria,
  • duże rozmiary,
  • każda inna zmiana wyglądu pieprzyka, która nastąpiła w ostatnim czasie.

Jeśli zauważyłeś na swoim ciele nietypową zmianę skórną, udaj się do specjalisty, np. do dermatologa w Klinice Miracki w Warszawie Śródmieście. Lekarz oceni jej charakter i dopasuje odpowiednią metodę jej usunięcia. W przypadku nawet najmniejszego podejrzenia zmian nowotworowych lekarze zalecają zabieg chirurgiczny, który umożliwia przeprowadzenie badania histopatologicznego i ostateczne wykluczenie czerniaka. Zmiana skórna wycinana jest po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Niewielka rana zabezpieczana jest szwami chirurgicznymi.

Usuwanie zmian skórnych z powodów estetycznych

Wielu zmian skórnych na twarzy nie da się zakryć makijażem, szczególnie jeśli są wypukłe bądź mają intensywny kolor. Wyglądają nieestetycznie i mogą powodować kompleksy. Nawet niewielka zmiana, brodawka czy włókniak, może powodować obniżoną samoocenę bądź ujmować pewności siebie. Na szczęście zmiany skórne nie są na zawsze, a te o łagodnym charakterze można bezpiecznie usunąć przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej.

Nienowotworowe znamiona i pieprzyki można usunąć przy pomocy lasera CO2. Światło lasera podgrzewa wodę znajdującą się w tkance i doprowadza do jej odparowania, czego efektem jest „wypalenie” zmiany skórnej. Zabieg wykonuje się najczęściej bez znieczulenia, ponieważ powierzchnia skóry jest schładzana strumieniem zimnego powietrza. Laser powoduje zamknięcie drobnych naczyń krwionośnych, dzięki czemu procedura jest praktycznie bezkrwawa i nie wymaga zakładania szwów. W miejscu usuniętej zmiany skórnej tworzy się powierzchniowy strupek, którego nie należy zrywać. Gojenie po laserowym usuwaniu znamion trwa od 3 do 4 tygodni.

Usunięcie zmiany skórnej dla wygody

Gdy włókniaki rosną w okolicy szyi, ramion, pod biustem czy na łopatkach jest ryzyko naruszenia ich przez noszoną biżuterię, ubranie czy biustonosz. Co prawda rozdrapanie pieprzyka nie spowoduje powstania czerniaka, jak się czasem uważa. Takie urazy mogą natomiast powodować dyskomfort – szczypać, boleć, a nawet zacząć krwawić, co stwarza ryzyko zakażenia rany. Jeśli zmiana skórna narażona jest na ciągłe podrażnienia, lekarz może zalecić jej profilaktyczne usunięcie, aby zapobiec kolejnym uszkodzeniom.

Takie zabiegi, jak laserowe czy chirurgiczne usuwanie zmian skórnych warto powierzyć specjalistom – odwiedź tę stronę, aby uzyskać więcej informacji.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

Komplet stolików kawowych https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/ https://www.jelonka.com/kalkulator-oc-szybko-i-tanio-oblicz-skladke-ubezpieczenia-123230