piątek, 21 czerwca, 2024

Alkomat to niezwykle popularne urządzenie pomiarowe, które znalazło zastosowanie nie tylko wśród organów nadzorujących (takich jak np. policja), lecz również w standardowym zastosowaniu (popularny wśród kierowców).

Alkomat drager – jak działa?

Alkomat to popularne i niezwykle delikatne urządzenie pomiarowe. Cały pomiar odbywa się dzięki obecności w nim tzw. sensora (specjalnego czujnika), który uważany jest za najważniejszy elementu budowy, obecny w każdym typie alkomatu. Alkomat drager uważany jest za niezwykle precyzyjne urządzenie, a ta precyzja wynika właśnie z obecności w nim sensora, który to pozwala na uzyskanie tak dokładnych wyników pomiaru.

Pomiary za pomocą alkomatu drager

Pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu z wykorzystaniem alkomatu drager jest niezwykle prosty i nieskomplikowany, a cały proces zajmuje kilka minut. Jak to konkretnie działa? Otóż ściśle dobrana do pomiaru ilość powietrza przedostaje się do tzw. komórki pomiarowej, w której za sprawą zawartego etanolu dochodzi do indukcji prądu lub też przemiany oporności elektrycznej półprzewodnika. Następnie, w kolejnym kroku pomiarowym, dochodzi do porównania wartości wytworzonego prądu z tzw. wzorcową bazą danych. Otrzymany wynik pomiaru ujawniany jest na wyświetlaczu alkomatu. I tak w ten bardzo prosty i szybki sposób, możemy dowiedzieć się (za pomocą alkomatu cyfrowego) czy w naszym organizmie znajduje się alkohol, czy nie.

Inne ważne elementy alkomatu drager

Alkomat to jednak nie sam sensor. Bo choć to właśnie dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy w wydychanym powietrzu znajduje się lub nie alkohol, to aby alkomat mógł tak sprawnie funkcjonować, konieczna jest obecność w nim innych podzespołów. Specjalne podzespoły odpowiedzialne są bowiem za pobieranie powietrza w odpowiedniej ilości, przez co też, wynik jest adekwatny do stanu faktycznego (miarodajny i powtarzalny). Próbka powietrza dostarczana jest w idealnej dozie (nie za dużej i nie za małej) i właśnie na tym polega cała precyzja tego niewielkiego aparatu pomiarowego. Tak więc alkomat, choć wydaje się urządzeniem dosyć prostym (raczej nieskomplikowaną budową zewnętrzną), to w gruncie rzeczy, wszystkie zastosowane w nim czujniki i podzespoły są zaawansowane technologicznie.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://beesafe.pl/porady/jazda-po-rondzie/ https://humpday.com.pl/industrialna-doniczka-na-nozkach-wysoka-w-stylu-loft-nowy-wymiar-zieleni-w-mieszkaniu/ https://nety.pl/partnerskie/ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodych-kierowcow-jak-obnizyc-skladke/