czwartek, 30 maja, 2024

Prawidłowa dieta jest niezbędna do tego, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie – przekonują lekarze i specjaliści od dietetyki. Czy musimy spędzać długie godziny w kuchni, aby faktycznie odżywiać się zdrowo? Niekoniecznie – podstawą jest jednak poznanie najważniejszych zasad żywieniowych!

 

Jak dbać o prawidłową dietę?

Jak powinna wyglądać codzienna dieta? Podstawą jest różnorodność oraz dostarczanie do organizmu wszelkich składników, które są niezbędne do budowania kości, zapewnienia energii. Oczywiście każdy z nas jest inny – jeśli ze względów zdrowotnych mamy ograniczenia w spożywaniu konkretnych produktów, to właśnie powinna być dla nas podstawa. Warto kierować się unowocześnioną piramida żywieniową. U jej podstaw znaleźć można przede wszystkim nieprzetworzone warzywa i owoce, które posiadają wiele cennych witamin, ale też błonnik. Istotne jest też spożywanie produktów zbożowych oraz wartościowych produktów mlecznych (jak np. kefir, maślanka, jogurt naturalny). Jakich produktów unikać? Z pewnością produktów silnie przetworzonych, jedzenia typu fast-food, ale też nadmiernej ilości słodyczy czy też słodkich napojów gazowanych.

 

Proste i pożywne dania w zasięgu ręki!

Okazuje się, że przygotowanie smacznych i pożywnych dań wcale nie jest trudne i czasochłonne. Rewelacyjnym przykładem jest przepis na kremowe risotto z borowikami. Jesień to idealna pora na przyrządzenie tego aromatycznego i smacznego dania. Wszelkie potrawy z wykorzystaniem ryżu i makaronu to doskonały sposób na zdrowy obiad w mniej niż 30 minut – przekonują kucharze i dietetycy. Chcąc zadbać o swój jadłospis, warto pamiętać o tym, aby w jak największym stopniu korzystać z produktów sezonowych. Wraz z rozpoczynającą się jesienią i zimą w sklepach znajdziemy np. coraz więcej egzotycznych warzyw i owoców w konkurencyjnych cenach. To świetny czas na to, aby wykorzystać je w kuchni!

Tags: , ,

Related Article