czwartek, 8 czerwca, 2023

Kolizje i stłuczki mogą przytrafić się nawet odpowiedzialnym kierowcom przestrzegającym przepisów ruchu drogowego. Nierzadko naprawa pojazdu uszkodzonego w wyniku zdarzenia drogowego przewyższa możliwości finansowe sprawcy. Aby każdy uczestnik ruchu był zabezpieczony i mógł otrzymać środki na naprawę pojazdu albo leczenie, ustawodawca nałożył na właścicieli pojazdów mechanicznych obowiązek ubezpieczania mienia. Co o ubezpieczeniu OC powinien wiedzieć każdy kierowca? Sprawdź!

 

Ubezpieczenie OC – podstawowa ochrona

Ubezpieczenie OC to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna. Co ważne, jego zakres szczegółowo określa ustawa, a dokładnie art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że każde towarzystwo oferuje swoim klientom niemal identyczne warunki. Zmienia się jedynie cena.

Jak działa polisa OC? Zasada jest prosta: jeśli z Twojej winy dojdzie do wypadku lub stłuczki, poszkodowana strona otrzyma środki na pokrycie szkód materialnych lub osobowych ze środków Twojego ubezpieczyciela, a Ty nie będziesz musiał płacić  z własnej kieszeni. Co ciekawe, z ubezpieczenia można skorzystać również w przypadku szkód powstałych przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, jego załadunku i rozładunku, podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

 

Ciągłość polisy

Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. Polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a później każdego roku ją odnawiać. Każdy kierowca powinien pamiętać o zachowaniu ciągłości polisy. Nawet jednodniowa luka między umowami może mieć poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Zapominalscy kierowcy zapłacą karę, która w tym roku może wynieść nawet 6020 zł.

 

Tags: ,

Related Article