piątek, 21 czerwca, 2024

Obecnie żyjemy w dość niespokojnych czasach, w których każda transakcja, wypowiadane deklaracje czy umowy muszą być porządnie spisywane tak, aby nie doszło do żadnych niezgodności. Słowem – w XXI wieku prowadząc firmę musimy dbać o jej bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo firmy

Co to jedna oznacza? Ochronę fizyczną obiektu? Oczywiście też. Jednak szczególnie istotna jest pewność, że transakcje, jakie przeprowadzamy, inwestycje czy umowy są w pełni zgodne z prawem. Tu właśnie jako narzędzie pozwalające nam kontrolować stan prawny wchodzą audyty prawne spółek.

Audyty prawne spółek – co to jest?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, a mianowicie od tego, czym w ogóle takie audyty są. Otóż jest to mówiąc dość prosto dokładne badanie działalności danej firmy pod kątem prawnym. A zatem sprawdzane są księgi wieczyste, umowy pracowników, legalność biznesu, kontrakty, wszelkie umowy oraz inne dokumenty prawne. Audytów prawnych spółek nie należy mylić z finansowymi. Te drugie jak sama nazwa wskazuje dotyczą głównie wydatków i przychodów.

Zalety audytów prawnych spółek

No dobrze, ale po co wykonywać takie audyty prawne spółek? Otóż przede wszystkim jest to zabezpieczenie przed szerokimi konsekwencjami prawnymi. Zacznijmy jednak od bardzo istotnej kwestii – kiedy wykonuje się takie audyty prawne spółek? Otóż przede wszystkim przed inwestycjami, rozszerzeniem działalności firmy, przejęciem danego przedsiębiorstwa. Trzeba wówczas koniecznie zbadać jego stan prawny – bez takiego audytu może okazać się w skrajnym przypadku, że przejmujemy lewy biznes, z fałszywymi umowami, piorący pieniądze itd. Ponadto audyty prawne spółek przydają się bardzo w momencie, w którym nadchodzi czas wzmożonych kontroli, zmieniły się przepisy albo z jakiegoś powodu podejrzewamy, że nasi pracownicy nie wywiązują się ze swoich powinności i coś w firmie jest nie tak.

Słowem audyt prawny spółki pozwoli nam mieć pewność, że wszystko jest w porządku i żadna kontrola niczego nie wykryje. Ponadto każdy audyt kończy się uzyskaniem konkretnych wskazówek odnośnie działalności danej firmy – co poprawić, wdrożyć itd.

Zakres audytu prawnego spółki

Na koniec warto jeszcze tylko wspomnieć o tym, że audyt nie musi obejmować absolutnie całej dokumentacji firmy. Co więcej – w niektórych przypadkach nawet nie do końca może. Otóż w momencie sprawdzania kontrahenta, obie strony zaznaczają wcześniej do jakich dokumentów udostępniają pracowników audytu. Podobnie przeprowadzając audyt wewnętrzny, nie musimy wcale badać wszystkiego.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://beesafe.pl/porady/porownywarka-oc-ac-mubi/ https://beesafe.pl/porady/winiety-slowacja/ https://beesafe.pl/porady/podroz-do-wielkiej-brytanii-po-brexicie/