Okna pasywne w domach energooszczędnych muszą pogodzić dwie, bardzo odległe od siebie sprawy. Z jednej strony muszą pomóc zachować jak najwięcej ciepła w naszych domach. Jednak z drugiej strony muszą przepuszczać do domu dużą ilość promieni słonecznych. Jak dobrze pogodzić ze sobą te dwie sprawy?
Okna pasywne – parametry
Bardzo ważna sprawą są parametry okien, jakie będziemy brali pod uwagę. Nie zapominajmy o tym, że okna pasywne mają zupełnie inne wartości współczynników od zwykłych okien, które nie mają budowy trzyszybowej. Najważniejszym czynnikiem przy oknach pasywnych jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Musi być on wyrażony w Uw. Są też inne współczynniki wyrażone w Ug i Uf, jednak ich znaczenie jest o wiele mniejsze dla okna pasywnego. Uw powinno być niższe od wartości 0,8.
Dobre okna a wykonanie
Tak samo jak przy zwykłych oknach, tak tutaj mamy również do czynienia z oknami wyprodukowanymi z plastiku, drewna i aluminium. Może być to również okno z drewna z nakładkami aluminiowymi. Zanim powiemy tak i zakupimy dane okna pasywne, warto zastanowić się jakie są nasze potrzeby i do jakiego domu staramy się je dopasować. Do domów klasycznych idealnie będą pasować okna wykonane z drewna. Przy czym niekoniecznie stawiajmy na najtańszy rodzaj drewna na rynku. Nie zapominajmy, że najtańsze drewno nie zawsze wykazuje się wysoką solidnością i trwałością. W domu nowoczesnym o unikalnym designie stawiajmy na okna aluminiowe, które będą idealnym dopełnieniem całej konstrukcji budowlanej.