sobota, 13 lipca, 2024

Niespodziewane sytuacje na drodze mogą przytrafić się najbardziej doświadczonym kierowcom. Poza terenem zabudowanym nierzadko spotkać możemy przy drodze sarny, jelenie czy dziki. Jeśli spłoszone zwierzę wyskoczy na drogę, sprawna reakcja umożliwiająca jego ominięcie czy wyhamowanie jest praktycznie niemożliwa. Co należy zrobić, kiedy Twój wóz zostanie poważnie uszkodzony przez dziką zwierzynę? Sprawdź!

Przede wszystkim: policja

Według statystyk na polskich drogach co roku ma miejsce około 10 tysięcy kolizji z udziałem dzikiej zwierzyny. Przeważnie wypadki nie mają tragicznego finału, a konsekwencje zderzenia ograniczają się do uszkodzeń pojazdu. Niezależnie od tego, jak duże będą obrażenia, warto na miejsce wypadku wezwać funkcjonariuszy policji, którzy spiszą protokół zawierający szczegółowy opis zdarzenia, warunków panujących na drodze, szkód. Wiarygodny dokument znacząco ułatwi czynności, jakie będzie musiał podjąć ubezpieczyciel.

Jak otrzymać rekompensatę za szkody?

Oprócz podstawowego ubezpieczenia OC opłacasz również polisę AC? W takim razie możesz mieć pewność, że likwidacją szkody zajmie się Twój ubezpieczyciel. Aby szybko otrzymać należne pieniądze, dzięki którym przywrócisz swoje auto do stanu sprzed wypadku, należy skontaktować się z ubezpieczycielem.

Kierowcy, których samochody nie są objęte ochroną AC, najprawdopodobniej będą musieli pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni. Jednak warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach możesz ubiegać się o rekompensatę ze strony nadleśnictwa lub zarządcy dróg. Jeśli droga, przy której doszło do wypadku, nie była oznaczona znakiem A-18b, możesz dociekać swoich praw. Nie ma jednak pewności, że na Twoje konto trafią pieniądze. Więcej informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz na stronie mfind.pl.

Tags: ,

Related Article