Zarobki za granicą są zdecydowanie wyższe niż w Polsce – taka obiegowa opinia panuje wśród osób, które myślą o wyjeździe za granicę. Zazwyczaj decyzja o emigracji podejmowana jest głównie przez wzgląd na te zarobki – mało osób jednak jest świadoma tego, że również koszty życia poza granicami Polski są znacznie wyższe. W Niemczech, Francji czy Skandynawii poszukują jednak specjalistów. Czy warto zatrudnić się poza krajem?
Specjaliści poszukiwani!
Specjaliści z takich branż jak elektronika, IT, programowanie czy mechanika są poszukiwani, szczególnie do pracy w dużych koncernach – podkreślają pracownicy biur podatkowych oraz agencji pośrednictwa pracy. Wynika to z braku doświadczonego personelu na miejscu. Specjaliści z Polski coraz chętniej decydują się na takie wyjazdy – dla nich oznacza to nie tylko wyższe zarobki, ale i możliwość zdobycia dodatkowego doświadczenia, którego nie mieli by w Polsce.
Przygotowania do wyjazdu należy rozpocząć od dokładnego przeczytania warunków umowy o pracę oraz zorientowanie się, jakie bonusy firma przygotowała dla osób przeprowadzających się. Nierzadko są to służbowe mieszkania, które można wynajmować w niskich cenach na określony czas. Dzięki temu znacznie łatwiej przyjdzie nam się odnaleźć w nowym miejscu.
Ważne jest także zadbanie o nasze zdrowie, tj. wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. W państwa UE najczęściej jest ono nieobowiązkowe i prywatne. Warto jednak mieć je w zapasie, kiedy konieczne okaże się skorzystanie z pomocy lekarza.
Rozliczenie podatku za pracę
Pod koniec roku podatkowego będziemy musieli rozliczyć się z fiskusem. Jak rozpocząć rozliczenie podatku z Niemiec? Konieczne będą dokumenty przygotowane dla nas przez naszego pracodawcę. W zasadzie samo rozliczenie możemy przeprowadzić przy pomocy dedykowanych programów i wysłać je przez internet.