piątek, 21 czerwca, 2024

Kiedy prowadzimy warsztat, na którego wyposażeniu mamy frezy CNC oraz inne maszyny do obróbki skrawaniem, zawsze zachodzi konieczność, aby przeprowadzać ostrzenie narzędzi skrawających. Ostrzenie noży może być konieczne z różną częstotliwością. Pytanie jednak zasadnicze, jakie stawiają sobie właściciele takich zakładów brzmi: „czy bardziej opłaca się nam oddawać noże do ostrzenia firmie zewnętrznej, czy lepiej byłoby dla nas, gdybyśmy posiadali własny sprzęt, za pomocą którego przeprowadzimy ostrzenie noży?”.

Czy maszyna do ostrzenia noży jest droga?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie nie jest taka prosta, jak by się mogło na początku wydawać. Nie wystarczy tylko sprawdzić cen poszczególnych maszyn i przyrządów. Istnieje wiele typów takich maszyn. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że frezerskie noże to również nie jeden typ noża. Przede wszystkim noże takie mogą mieć różne kształty, a najważniejsze co ich dotyczy to jest to, że materiał z jakiego są wykonywane, może się od siebie różnić. To oczywiście stwarza problemy, kiedy ostrzymy takie narzędzia.

Umiejętności operatora, a ostrzenie narzędzi

Najtrudniejsze w ostrzeniu oraz najtwardsze są frezy CNC, dedykowane do obrabiania stali oraz innych twardych materiałów metalicznych. Ostrzenie takiego noża jest niezwykle trudne i chodzi tutaj nie tylko o posiadanie samej maszyny, ale również i o umiejętność jej obsługi przez osobę ostrzącą. Osoba taka powinna również mieć wiedzę na tyle dużą o ostrzeniu, aby móc samodzielnie dokonać oceny efektów swojej pracy.

Jaki wpływ na nóż CNC ma jego ostrzenie?

To czy nóż CNC zostanie naostrzony prawidłowo ma wpływ przede wszystkim na to, jaki efekt będzie dawała obróbka za pomocą tego narzędzia. Najważniejszą czynnością jaką musimy zrobić po naostrzeniu noża jest weryfikacja faktycznej grubości ostrza tnącego. Tylko tego typu pomiar będzie w stanie nam powiedzieć, czy narzędzie zostało prawidłowo naostrzone. Może się bowiem zdarzyć, że nóż który wyślemy do ostrzenia albo naostrzymy samodzielnie u siebie na warsztacie, będzie bardziej ostry niż przed ostrzeniem, ale może się okazać, że jego ponowne naostrzenie będzie musiało być przeprowadzone szybciej niż się tego spodziewaliśmy.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

Dębowa konsola do przedpokoju loft https://beesafe.pl/porady/rejestracja-samochodu-zabytkowego/ https://beesafe.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/