czwartek, 30 maja, 2024

Audyt sprawozdań finansowych budzi strach i grozę w niemal każdej firmie, nawet jeśli dokumentacja jest prowadzona w sposób właściwy. Zupełnie nie potrzebnie, bo jest to inaczej sprawdzenie czy zgadza się faktyczny stan majątkowy firmy z tym co jest napisane w dokumentach. Są jednak dokumenty, które są sprawdzane zwłaszcza na tego typu audytach i to na nich należy się skupić najpierw prowadząc całą dokumentację firmową.

Inwentaryzacja

Jest to działanie prowadzone zazwyczaj raz w roku, które ma na celu policzenie wszystkich przedmiotów w firmie i spisanie tych liczb. Jest ona zawsze prowadzona z należytą dokładnością i dokumenty z niej są objęte zawsze ścisłą tajemnicą. Audyt sprawozdań finansowych przewiduje sprawdzenie w szczególności dokumentów z inwentaryzacji.Każdy przedmiot w firmie objęty w inwentaryzacji jest majątkiem tejże firmy. Musi więc być zapisany w dokumentach i nie ma w tej kwestii żadnych ustępstw. Jednak właściciele firm dokładnie o tym wiedzą dlatego tak bardzo przykładają się do inwentaryzacji.

Inne księgowe dokumenty

Każda jedna czynność związana z pieniędzmi audyt sprawozdań finansowych obejmuje i dokładnie sprawdzi. Są to nie tylko takie elementy jak wypłaty dla pracowników czy prezenty albo premie, ale także przejmowanie towaru czy innych ruchomości. Wszystkie te elementy składają się finalnie na majątek firmy, a to właśnie jest sprawdzane na tego typu audytach.

Jak prawa określają elementy sprawdzane w czasie audytu

Niestety prawa nie określają jednoznacznie jakie rzeczy powinny być sprawdzane i czego dokumentacja bezpośrednio powinna dotyczyć. Jednak przyjmuje się, że jest to każdy element zbliżony i określający majątek w firmie. Więc są to nie tylko pieniądze takie jak obroty i bezpośredni zarobek, ale także ruchomości i choćby przejęty towar. Warto więc przyłożyć się skrupulatnie nad prowadzeniem całej dokumentacji bez wyjątku i dokładnie zaznajomić się nad ustawami i wytycznymi, bo wprawdzie wiemy co mniej więcej może być w czasie audytu sprawdzane, ale jest to tak wielki obszar, że mogą zostać sprawdzone niemal wszystkie finansowe dokumenty nie tylko te, które są bezpośrednio z finansami związane. Musimy pamiętać, że dobrze prowadzona dokumentacja jest kluczem do porządku więc warto się na tym skupić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Tags: ,

Related Article

No Related Article