sobota, 20 kwietnia, 2024

Chcesz szybko znaleźć pokój do wynajęcia w Warszawie? Zanim podpiszesz umowę i zaczniesz planować przeprowadzkę, przeczytaj kilka wskazówek, które pomogą Ci w odnalezieniu wymarzonego lokum. Sprawdź też, które warszawskie dzielnice oferują najlepsze mieszkania. Z naszą pomocą poszukiwanie pokoju będzie o wiele łatwiejsze!

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • W jakiej okolicy wynająć pokój w Warszawie?
  • Jaki typ budownictwa wybrać?
  • O co zapytać najemcę przed podpisaniem umowy?

Wynajem pokoju w Warszawie – gdzie go szukać?

Odpowiedz na to pytanie brzmi: „to zależy”. Nie od dzisiaj wiadomo, że pokoje w Warszawie, które znajdują się w ścisłym centrum miasta, to dosyć spory wydatek. Dla porównania – pokój 12 m² w Śródmieściu to kwota około 800 zł, a 20 m² na oddalonym o kilkanaście kilometrów od centrum Targówku to tylko 500 zł za miesiąc. Oczywiście ceny zależą również od wyposażenia mieszkania czy rodzaju budynku. Różnice podyktowane są także bliskością do linii metra, nitki tramwajowej czy przystanku autobusowego. Jeżeli szukasz pokoju do wynajęcia, najlepszym wyborem będzie dzielnica, w której mieści się Twoja praca, szkoła czy inne obiekty, gdzie po prostu często przebywasz.

Zatem przeglądając oferty, w pierwszej kolejności sprawdź właśnie te rejony. Weź pod uwagę również zielone punkty na mapie Warszawy. My polecamy np. tętniącą życiem Pragę Południe (na czele z Saską Kępą czy Kamionkiem), Stary Mokotów, Bielany oraz Żoliborz. Jeśli chcesz nieco uciec od zgiełku, ale nadal mieć dobre połączenie do centrum, sprawdź oferty wynajmu tanich pokoi na pograniczu miasta (np. w Rembertowie, Wesołej i Wawrze) czy sąsiadujących z nim gmin (np. w Ząbkach, Piastowie czy Piasecznie), z których błyskawicznie dotrzesz Kolejami Mazowieckimi czy Szybką Koleją Miejską np. do Śródmieścia czy głównych dworców nawet w godzinach szczytu.

Warszawa – pokoje do wynajęcia w kamienicy, bloku czy w domu?

Wynajem mieszkania przebiegnie bezproblemowo, jeśli jeszcze przed przeprowadzką dopilnujesz ważnych szczegółów. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy blok, kamienica lub dom, w których chcesz wynająć pokój, są dobrze ocieplone. Zimą to kluczowa kwestia, aby nie płacić gigantycznych rachunków za ogrzewanie czy prąd. Wybierając pokój w bloku, zwróć uwagę czy jest w nim winda, a na klatce schodowej zmieści się np. Twój rower. Dobrze, jeśli do mieszkania przynależy piwnica albo komórka lokatorska zamykana na klucz. Dużą zaletą będzie balkon, na którym można nie tylko wypocząć w ciepły dzień, ale też wysuszyć pranie czy wywietrzyć pościel. Koniecznie oceń swój widok z okna – lepiej oglądać zielony park niż osiedlowy śmietnik. Sprawdź również poziom hałasu, jeśli będziesz mieszkać przy ruchliwej ulicy.

Przy wynajmie pokoju w nowym budownictwie warto wybierać strzeżone osiedla, na których będziesz się czuć bezpieczniej. Decydując się na lokum w starej kamienicy, upewnij się, czy instalacja elektryczna, gazowa i grzewcza na pewno są sprawne. W starych budynkach, choć bardzo klimatycznych, mogą pojawić się podstawowe problemy z dociepleniem wysokiego wnętrza. Zwróć też uwagę na dziedziniec i klatkę. Jeśli masz zamieszkać w kamienicy, dobrze, jeśli jej otoczenie będzie w miarę czyste i schludne. Ciekawym rozwiązaniem może być wynajęcie z paczką przyjaciół całego domu z ogrodem i podzielenie się poszczególnymi pokojami. Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, wejdź tutaj i wyszukaj swój pokój spośród licznych ofert wynajmu.

O co zapytać najemcę przed wynajęciem pokoju w Warszawie?

Przed podpisaniem umowy najmu, koniecznie sprawdź infrastrukturę wokół budynku. Zrób rekonesans sklepów, aptek i przychodni. Zwróć uwagę na szczelność okien w Twoim przyszłym pokoju oraz dopytaj właściciela, jakie meble i sprzęty pozostawia Ci do użytku. Jeśli masz pupila, palisz papierosy albo planujesz wprowadzić się z małym dzieckiem – lepiej poinformuj o tym najemcę.

Delikatnie wypytaj o sąsiadów i spróbuj dowiedzieć się więcej o wybranej przez Ciebie dzielnicy. Dopytaj o kwotę czynszu, rachunków i kaucji oraz możliwość podpięcia telewizji kablowej czy Internetu – jeśli nie ma tych mediów w standardzie. Zadbaj o to, aby wszystkie ustalenia zostały ujęte w umowie – np. okres jej wypowiedzenia czy kwestia naprawy zepsutych sprzętów. Przy odbiorze kluczy spisz protokół zdawczo-odbiorczy i wskazania liczników, a potem już tylko ciesz się swoim nowym pokojem w stolicy!

Tags: , , ,

Related Article

No Related Article