czwartek, 18 kwietnia, 2024

Każdego roku w Polsce, rak prostaty jest diagnozowany aż u 10 tysięcy mężczyzn. Statystycznie aż 40 procent z nich nie pokona tej strasznej choroby. Jest to o tyle zaskakujące, że wyleczenie tego nowotworu we wczesnym stadium jest bardzo prawdopodobne i sięga aż 90 procent.

Wstyd, strach, czy… jakoś to będzie?

Za ten stan rzeczy odpowiedzialne jest kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest wstyd, gdyż – jak wiadomo – rak prostaty należy do schorzeń intymnych. Poczucie wstydu jest w przypadku mężczyzn bardzo istotne i często to ono decyduje o niechętnym podejściu do pomocy lekarskiej.

Po drugie, nowotwory budzą oczywisty strach. Jednak należy pamiętać, że wykrycie ich w początkowym stadium znacznie zwiększa szanse chorego. Zwłaszcza, że każde laboratorium medyczne posiada dziś szereg nowoczesnych narzędzi, które mogą wykryć tę chorobę bardzo szybko.

Problemem jest też podejście w stylu „jakoś to będzie”. Zwłaszcza, że dla wielu osób problem raka praktycznie nie istnieje. Jest to temat tabu, którego niektórzy chcą unikać jak ognia.

Badanie 4K – wykryj raka z wyprzedzeniem!

Jedną z najnowszych metod stosowanych przez laboratoria medyczne w diagnostyce nowotworu prostaty, jest badanie 4K. Opiera się ono na charakterystycznym algorytmie, który pozwala oszacować ryzyko raka prostaty. Co ciekawe, uzyskany w ten sposób wynik, może „ostrzec nas” przed nowotworem na długi czas przed jego wystąpieniem (nawet do 20 lat!).

Na czym dokładnie polega to badanie? Nazwa 4K wzięła się od czterech różnych białek, których poziom jest oznaczany w badaniu. Na podstawie tych danych, można z bardzo dużym prawdopodobieństwem określić, jak wysokie jest ryzyko zachorowania na raka prostaty u konkretnego Pacjenta.

Kiedy się badać?

Badanie to zaleca się u mężczyzn po 40 roku życia a także w przypadku, gdy osoba ma genetyczne predyspozycje do zachorowania (rak prostaty w rodzinie). Co ważne, laboratorium medyczne nie powinno wykonywać tego badania w sytuacji, gdy w ciągu 6 ostatnich miesięcy pobierano biopsję a także wtedy, gdy Pacjent był poddawany zabiegom wziernikowania, cewnikowania, bądź też usunięcia prostaty.

Ze względu na możliwość uzyskania zafałszowanych wyników, badanie to nie powinno być przeprowadzane u Panów przed czterdziestką lub u seniorów po 80 roku życia.

Podsumowanie

Badanie 4K jest rewolucyjną formą zapobiegania nowotworom prostaty. Gwarantuje ono wykrycie schorzenia już na wczesnym etapie, zwiększając nawet kilkukrotnie szanse wyleczenia Pacjenta. Jest ono wykonywane w większości laboratoriów medycznych w Polsce.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Tags: ,

Related Article

No Related Article

zobacz wiecje emental.com hplicity.com